Önce İnsan Sonra Haber

Teselli oldular.. 20 saat sonra sağ olarak kurtarıldı..

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yıkılan binanın enkazı altında kalan vatandaş 20 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

Gündem 7 Şubat 2023 Salı / 1 yıl önce
Teselli oldular.. 20 saat sonra sağ olarak kurtarıldı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Merkez üstü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve 10 ili vuran 7.7 büyüklüğündeki deprem, özelikle Hatay merkezde büyük yıkıma neden oldu. Tüm kentte birçok bina yıkılırken, enkaz altında onlarca insan kaldı.

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yıkılan binanın enkazı altında kalan vatandaş 20 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Gaziantep Nurdağı'nda güzeller güzeli bir evladımız daha hayata tutundu. Devletimizin tüm kurum ve kuruluşları tüm gücüyle omuz omuza mücadeleye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kahramanmaraş'ta Yeşilyurt ilçesinde Hamidiye Mahallesi'nde çöken 3 katlı bir binanın birinci katında yaşları 62 ile 85 arasında değişen anne, baba ve iki oğlu da enkazda mahsur kaldı.

Bölgede görevlendirilen Konya İl Emniyet Müdürlüğü Su Altı Grup Amirliğine bağlı dalgıç polisler enkazdan ses geldiğini fark ederek çalışma yaptı. Ekipler, çalışmasında enkazda mahsur kalan 4 kişilik aileyi küçük bir deliğin çevresindeki betonu çekiçle kırarak sağ olarak kurtardı.

Polisler 4 kişilik aileden yaşlı teyzeyi sırtına alarak taşıdı. Sağlık ekiplerine ulaştırılan 4 kişi hastaneye sevk edildi.

kahramanmaraş'ta kentin birçok noktasında arama çalışmaları devam ederken, kent merkezinde sevindirici bir haberler de geldi. Üniversite öğrencisi Kader isimli genci bulunduğu enkazdan arama yapan ailesi, çocuklarına sağ salim ulaştı. Çocuklarına kavuştukları için mutlu olan aile, gözyaşlarına boğuldu.Öte yandan kent merkezinde elektrik alt yapısı ve iletişim tamamen yıkılırken, vatandaşların yaktıkları ateşlerle ısındıkları görüldü.

Pazarcık ilçesinde 8 katlı bina yıkıldı. Enkaz altından ses geldiğini belirleyen ekipler, sesin geldiği yönde arama çalışmalarını yoğunlaştırdı. 14 yaşındaki Fatma Sarı'ya ulaşan AFAD ve gönüllüler, çocuğu sıkıştığı yerden çıkartmak için seferber oldu. AFAD ekipleri bir yandan saniyelerle yarışırken, diğer yandan da Fatma'ya moral vermeye çalıştı. Ekiplerin yoğun çalışması sonrasında sıkıştığı yerden kurtarılan Fatma Sarı, ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye kaldırıldı.İHA

depremkurtarma