Önce İnsan Sonra Haber

Türkiye’nin milli çıkarlarını hedef alan adımlar var..

ABD, bölgeye ilişkin olarak buna Ortadoğu’yu da katabiliriz bir takım politik kararlar almış ve uygulama çabasında. Bu anlaşılıyor.

Gündem 18 Mart 2023 Cumartesi / 1 hafta önce
Türkiye’nin milli çıkarlarını hedef alan adımlar var..

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Özel

Kuzey Irak’ta ve Kuzey Suriye’deki son gelişmeler Türkiye’nin güney sınırında hareketliliği arttırdı. Türkiye’nin bu iki bölgede yaşanan gelişmeleri dikkatli takip etmesi ve hassas sürecin farkında olmasına dikkat çeken İYİ Parti Mersin milletvekili Behiç Çelik, “Son gelişmelerden anlıyoruz ki ABD bir takım politik kararlar almış ve bölgede uygulamaya geçirmek istiyor. Bir taraftan Kuzey Irak’taki çalışmalarını sürdürüyor, diğer taraftan Kuzey Suriye’de terör güçlerinden bir ordu oluşturuyor, diğer tarafta ise Türkiye’yi Ege Denizi’nden sıkıştırmak çabası içine giriyor. Yaşadığımız deprem felaketiyle birlikte Türkiye’nin bölgedeki köklerini kesmek istiyor adeta. Türkiye’nin Ortadoğu coğrafyasından ve bölgeden tamamıyla koparılması hedefini gözlemliyoruz” dedi. 

Türkiye’nin güney sınırındaki iki ülkede yaşanan gelişmelerin dikkat çekici olduğunu ifade eden Çelik, şunları söyledi:

“Kuzey Suriye’de en son düşen helikopter ve yaşananlar bölgede nelerin yaşandığını açıkçası çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermiş durumda. ABD, bölgeye ilişkin olarak buna Ortadoğu’yu da katabiliriz bir takım politik kararlar almış ve uygulama çabasında. Bu anlaşılıyor. Burada Türkiye’nin hassas bir politika izleyip, süreci çok dikkatli götürmesi gereken bir dönemden geçtiğimiz söylemeliyiz. ABD ve batılı güçlerin depremi bir hamle süreci olarak algıladıklarını görüyoruz. Türkiye’yi bölgeden koparmak istiyorlar. Deprem sadece 11 ilimizde olmadı aslında, 81 ilimizde sonuçları olan bir süreçten geçiyoruz. Bu doğal afetin Türkiye’de elbette sonuçları oluyor. Dış politikada da Türkiye’nin milli çıkarlarını hedef alan adımları görmekteyiz.”

ABD’nin ve küresel yapıların Türkiye’yi kuşatma çabasının da dikkatlerden kaçmadığını ifade eden Çelik, “ABD, Kuzey Irak’ta zaten bir yapı oluşturma konusunda mesafe kat ettiler. Kuzey Irak’ta Peşmerge güçleri bulunuyor. Diğer yandan Kuzey Suriye’de adeta bir PKK ordusu oluşturdular. Ege Denizi’nden Türkiye’yi sıkıştırmak istedikleri yaşanan gelişmelere bakıldığında ortada. Türkiye’yi bu şekilde kuşatıp, özellikle Ortadoğu bölgesinden ve yine Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyadan tecrit etme çabasına girdiler. Yaşadığımız deprem felaketini de yararlanmak çabasındalar elbette. Bunun da ötesinde Türkiye’de bir takım iç karışıklıklar için de harekete geçmek isteyebilirler çok dikkatli olunmalı” diye konuştu.

SIĞINMACILAR İÇİN UYARI

Türkiye’nin özellikle sığınmacılar konusunda milli güvenlik açısından önlemlerini alması gerektiğini belirten Çelik, “Türkiye’ye Suriye başta olmak üzere diğer ülkelerden göçler oldu, sığınmacılar geldi. Ancak bunların kim olduğu da tam olarak bilinmiyor hala. Demek istediğim tam anlamıyla kayıt altına alınmış durumda değil. Durum böyle olunca Türkiye’de iç karışıklık çıkarmak isteyenler olabilir. Buna önlem almak gerekiyor. Son deprem ve sel felaketinde yaşananlara baktığımızda içeride de çok dikkatli olmamız gerekiyor. Türkiye hem içeride, hem dışarıda savunmasız kalmamalı. Bunun için daha önce atılmış adımlar var. İktidar bu atılmış adımları çok iyi incelemeli. Türkiye’nin acil durumlarda yapacaklarını içeren yasal düzenlemelerin içi boşaltılmamalı. Bunlar Türkiye’nin iç ve dış güvenliği açısından çok önemli” ifadelerini kullandı. 

behiççelik