Önce İnsan Sonra Haber

Türkiye'yi her taraftan sıkıştırma çabası var..

Öyle anlaşılıyor ki Türkiye’yi her taraftan sıkıştırma çabası var, yine bazı ülkeler Türkiye üzerine oyun oynamak istiyor.

Gündem 23 Ocak 2023 Pazartesi / 1 yıl önce
Türkiye'yi her taraftan sıkıştırma çabası var..

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Özel

ABD’nin parasını ödemesine rağmen Türkiye’ye F-35 uçaklarını vermemesinin ardından ABD yönetiminin Yunanistan’a 2027 yılından sonra vereceğini açıkladığı F-35 uçaklarının teslim tarihini öne çekmesi soru işaretlerini de beraberinde getirirdi.

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine büyük önem verdiğini belirterek, “ ABD, bu iki ülkenin NATO üyesi olmasını ısrarla istiyor. Diğer taraftan da Türkiye ile ABD F-16 uçaklarının modernizasyonu kapsamında görüşmeler yapıyor. Öyle anlaşılıyor ki özellikle batı ülkelerinde bazı çevreler Türkiye’ye bu uçakların teslim edilmemesi için bastırıyor. Bunun için bir çok planı hayata geçirmek istiyor. Bunun yanında Suriye ile görüşmeler yapılması gündeme gelince Türk ordusunun Suriye’den çekilmesini Suriyeli yetkililerin istediği ifade ediliyor. Türkiye terörü önlemek, terör koridorunu kesmek için Suriye’de. Türkiye’deki Suriyelilerin bir kısmı orada. Bu sorunlar ortadayken Türkiye oradaki pozisyonunu neden kaybetsin? Öyle anlaşılıyor ki Türkiye’yi her taraftan sıkıştırma çabası var, yine bazı ülkeler Türkiye üzerine oyun oynamak istiyor” dedi. 

ABD’nin Türkiye’nin parasını ödediği F-35 uçaklarını yeni konsorsiyum kurarak ve Türkiye’yi projeden çıkararak engellediğini kaydeden Karakuş, şunları söyledi:

“Bunun üzerine Türkiye F-16 uçaklarının modernizasyonunu gündeme getirdi. Bu uçakları ABD’den almak istedi. Türkiye’nin bu talebinin ardından iki ülke arasında görüşmeler başladı ve hala devam ediyor. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olması gündeme gelince Türkiye bir takım haklı telepleri ileri sürdü. Bunun üzerine ABD bu konuda Türkiye’ye bir tavır alma noktasına geldi diyebiliriz. ABD, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesini önemsiyor. Hatta Ukrayna’daki gelişmeler eğer batının istediği gibi giderse, ABD’nin istediği gibi giderse Türkiye’yi NATO’dan çıkarmayı gündeme alabilirler. Bunu zaman gösterecek. Rusya’nın Ukrayna’daki durumu belli. Bir takım haberler gündeme geliyor ancak bunlar ne kadar doğru bilemiyoruz elbette. Bu konular hep birbiriyle bağlantılı hale geldi. Ancak şunu görüyoruz ki bir takım çevreler Türkiye’nin F-16 uçaklarını teslim almaması için, ABD ile bu konuda anlaşmaması için sanki bilerek hareket ediyor. Bu nedenle Türkiye’ye karşı bu noktada bir oyun oynandığı ortada. Türkiye, çok dikkatli olmalı, hassas adımlar atarak süreci yönetmeli.” 

TÜRKİYE BÖLÜCÜ KORİDORU KESMEK İÇİN SURİYE DE

Türkiye’nin Suriye ile görüşmelerin yeniden başlamasının gündeme gelmesinin ardından Suriye’nin taleplerinin de gözden kaçmadığını belirten Karakuş şöyle devam etti:

“Suriye ile görüşmeler gündeme geldi ancak Suriye yönetimi görüşmelerin olabilmesi için ya da olumlu bir seyir izlemesi için Türkiye’den Türk askerinin Suriye topraklarından çıkması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin neden Suriye topraklarında olduğu belli. Öncelikle PKK bölücü koridorunu kesmek için oraya girdi. Yani kendi milli çıkarları doğrultusunda bunu yaptı. İkincisi Suriye’deki iç karışıklıktan dolayı Türkiye’ye sığınan insanlara çözüm bulabilmek için orada belli bölgede çalışmalar yapıyor. Bu nedenle Türkiye’nin oradaki amacı belliyken neden böyle bir talep geldi,  bu da ayrı bir konu.

Öyle görünüyor ki Türkiye’nin diplomatik adımlarının ardından bir takım çevreler Türkiye’yi sıkıştırmak için harekete geçiyor. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi konusunda Türkiye’ye yönelik bazı hamlelerin dışında, Suriye’de de bir takım talepler gelmesi elbette böyle bir kanıya varmamıza neden oluyor. Türkiye üzerine büyük oyun oynanıyor, Türkiye her taraftan sıkıştırılıyor.” 

TÜRKİYE İYİ OKUMALI

ABD’nin Ukrayna’daki gelişmelerin ardından İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini daha çok önemsediğini izlediği politikalarla ortaya koyduğuna dikkat çeken Karakuş şu yorumda bulundu:

"ABD, Ukrayna’daki gelişmelerin ardından bunu gösterdi. ABD için İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği daha önemli hale gelmiş durumda. ABD’den gelen açıklamalardan bunu anlıyoruz. Hatta o kadar ki İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olursa Türkiye’nin üyelikten çıkarılması bile gündeme gelebilecek. Bu nedenle Türkiye dikkatli olmalı. Türkiye’nin F-16 alımını engellemek için İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya alınması şartını koşarken, bu iki ülke ile Türkiye’yi karşı karşıya getirebilmek için her şey yapılıyor görüyoruz, son yaşananlar ortada. Bölgemizdeki ve batıdaki gelişmeleri dikkatle incelersek Türkiye’nin sıkıştırılmak istendiğini görüyoruz. Bu nedenle Türkiye dikkatli olmalı. Türkiye şu anda kendi savunma araçlarını üretebiliyor. İngiltere ile anlaşma yapıldığı belirtiliyor. İngiltere’den gemi alınabilir ancak Türkiye milli gemi projesini de hayata geçiriyor. Tüm bunlar batının dikkatinden kaçmıyor elbette. Burada önemli olan Türkiye’nin yaşananları çok iyi görmesi ve milli çıkarları doğrultusunda hassas bir politika izleyerek süreci yönetmesi.” 

erdoğankarakuşnatotürkiyeabdisveçsuriye