Önce İnsan Sonra Haber

Yakıştı mı Başkan? Aday gösterilmeyen Başkan'dan büyük ayıp..

Festival komitesinden edinilen bilgiye göre; Belediye Başkanı Tolga Tosun, aday gösterilmediğini öğrenince, ilk iş olarak belediye kültür müdürüne, festival direktörünü aramasını ve festivalin iptal edildiğinin bildirmesini istedi.  

Gündem 13 Şubat 2024 Salı / 4 ay önce
Yakıştı mı Başkan? Aday gösterilmeyen Başkan'dan büyük ayıp..

Ekleyen: Kozmiktürk

Bandırma'nın CHP'li Belediye Başkanı Tolga Tosun aday gösterilmeyince 'Bandırma 4. Kadın Oyunları Festivali'ni iptal etti!

Gerek kültür ve sanatsal altyapısı, gerek sosyal sorumluluk tarafı ve gerekse Türkiye'de ki kadın mücadelesine sahne üzerinden en güçlü desteği veren Türkiye'nin ve Avrupa'nın kadın temalı tek tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali, Bandırma'da tekrar aday gösterilmeyen belediye başkanı Tolga Tosun tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeyerek iptal edildi.

Aday gösterilmeyince ilk icraatı festivali iptal etmek oldu 

Festival komitesinden edinilen bilgiye göre; Belediye Başkanı Tolga Tosun, aday gösterilmediğini öğrenince, ilk iş olarak belediye kültür müdürüne, festival direktörünü aramasını ve festivalin iptal edildiğinin bildirmesini istedi.  

Tüm ısrarlarımız reddedildi

Festivale 15 gün kala hiçbir gerekçe göstermeden iptal kararının iletilmesinin ardından tüm ısrarlarının reddedildiğini söyleyen festival yönetimi, "Kültür müdürünün iptal tebliğine cevaben sadece festivali iptal etmediklerini, bu kararla tiyatro kurumlarını, oyuncuları, teknik personelleri ve onların ulaşımlarını sağlayan şoförlere kadar büyük bir yapıyı mağdur edeceklerini, bu kararlarını tekrar gözden geçirmelerini, tabiri caizse tiyatro emekçilerinin ekmek paraları ile oynanmasının vicdanen kabul edilebilir birşey olmadığını söylememize rağmen tüm ısrarlarımız sonuçsuz kaldı" açıklamasında bulundu.

Bu kararla tiyatrolar kadın mücadelesi ve Bandırma halkı cezalandırıldı

Festival yönetimi, "Üç yıldır Bandırma'da bu festivali gerçekleştirdiklerini ve dördüncüsü için Kasım ayından bu yana Bandırma Belediyesi yetkilileri ile festivalin rutin sürecinin başlatıldığını, gerekli tüm ön hazırlıkların bitirildiğini, hatta belediye kültür müdürlüğü tarafından festival görsellerinin acilen hazırlanması gerektiği tarafımıza iletilmişti. Tiyatro ekiplerinden istenen gerekli yasal evrakların bile belediyeye ulaştırıldığını ancak Tolga Tosun ve ilgili belediye yönetimi tüm bu süreçleri göz ardı ederek festivali iptal ettiler" değerlendirmesinde bulundu.

Kültür, sanat, farkındalık her şey göstermelikmiş 

Festival yönetimi "Buradan da anladığımız üzere demek ki bugüne kadar yapılan herşey göstermelikmiş! Keşke en baştan bu yılki festival çalışmalarına başlarken belediye yönetimi bize başkanlarının tekrar aday gösterilmesi halinde festivali yapabileceklerini söyleselerdi daha etik ve tutarlı bir davranış sergilemiş olurlardı. Bu davranışla anlıyoruz ki sayın başkanın derdi bugüne kadar ne kültür, ne sanat, ne kadın mücadelesi, ne tiyatro veyahutta başka bir şeymiş. Festivalin rutin olarak yapıldığı iki farklı kentte daha mevcut başkanların aday gösterilmediğini ancak bu başkanların böyle bir yaklaşımda hiçbir zaman bulunmadıklarını söyleyen festival yönetimi, demekki Bandırma'da mevcut başkanın tek derdi kendi adaylığıymış. Kendisi varsa herşey var, kendisi yoksa hiçbir şey yokmuş, buradan bunu anlıyoruz. Almış oldukları bu kararla sadece festivali ve tiyatro ekiplerini değil aynı zamanda çok sevdiklerini söyledikleri Bandırma halkını cezalandırmış oldular. Sağlık olsun, festivaller her zaman yapılır, bugün olmazsa yarın olur ancak yapılan bu hareket, bu kararı alan yönetimin sanata vurdukları darbe olarak kendi tarihlerinde kara bir leke olarak kalacaktır" eleştirisinde bulundu.

Halkı ciddiye almayan "buyruk" buyuranlar ile mücadelemiz sürecek 

Festival yönetimi tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: "Bir sabah kalkıyorsunuz açılan bir telefon ile başkanımız böyle buyruk verdi deniliyor ve bütün herşey bitiyor. Bütün bir yapı, verilen emekler bir dakikada yok sayılıyor. 

Ne acı! 

Yapılan bu tavrı kınama gereği bile duymuyor bu kararı alan belediye başkanı ve katkısı olan yönetim kademesini vicdanları ile başbaşa bırakıyor ve kendilerini tebrik ediyoruz. Sonuçta onlarda kendilerine yakışanı yaptıklarını sanıyorlardır. İlerleyen zamanlarda saygıdeğer Bandırma halkı ile elbette yeniden buluşacağımıza inanıyor, kültürün, sanatın, kadın mücadelesinin bir kişinin iki dudağının arasından çıkan sözlerle sekteye uğratılamayacağını, temsil ettiği kentlileri ve kamu vicdanını yok sayıp, tabiri caizse buyruk buyurarak darbe vuracağını zannedenlerle mücadelelerinin her zaman süreceğini, son olarak bugüne kadar festivale samimi olarak katkı sunan Bandırma Belediyesi emekçilerine sonsuz teşekkürler." (Haber: Cengiz Aldemir)