Önce İnsan Sonra Haber

Yavaş'tan su uyarısı: Özenli, israf etmeden kullanalım..

18 Ocak 2023 tarihi itibariyle barajlardaki su miktarımız 433 milyon metreküp kadar. Geçen yıl aynı tarihte bu rakam 309 milyon metreküp idi.

Gündem 20 Ocak 2023 Cuma / 1 yıl önce
Yavaş'tan su uyarısı: Özenli, israf etmeden kullanalım..

Ekleyen: Kozmiktürk

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, kente içme ve kullanma suyu sağlayan barajların toplam doluluk oranının yüzde 27,32, aktif kullanılabilir su yüzdesinin ise 17,49 olduğunu açıkladı. Başkentlilere tasarruf çağrısı yapan Öztürk, “Suyumuzu her zamankinden daha temkinli, özenli, israf etmeden kullanalım. Amacımız gelecek nesillere içilebilir ve yeterli su kaynakları bırakmak” dedi. 

ASKİ Genel Müdürlüğü, başkentin su ihtiyacını sağlayan barajların doluluk oranlarını paylaşarak, Ankaralılara su tasarrufu çağrısında bulundu. Ankara’ya içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranı 18 Ocak 2023 tarihi itibariyle yüzde 27,32, aktif kullanılabilir su yüzdesi ise 17,49 olarak gözlemlendi. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, kente aynı gün verilen su miktarının 1 milyon 333 bin 844 metreküp olduğunu dile getirerek, rehavete kapılmadan, suyun tasarruflu kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Başkentin içme suyu tablosuna ilişkin açıklamalarda bulunan Öztürk, şunları söyledi:

“SUYUMUZU HER ZAMANKİNDEN DAHA TEMKİNLİ, ÖZENLİ, İSRAF ETMEDEN KULLANALIM”

“İçinde bulunduğumuz mevsim özellikle kar yağışlarının en yoğun olmasını beklediğimiz ay ancak tüm ülkede olduğu gibi Ankara’da da henüz istenilen düzeyde yağışlar olmadı. Küresel iklim değişikliklerinin bir sonucu olarak yaşanan bu kuraklık, yaşamın vazgeçilmezi olan su kaynaklarımızın her geçen gün azalmasına, barajlardaki su rezervlerimizin tükenmesine neden oluyor. Yaşanan kuraklığın devam etmesinin bizleri zor durumda bırakacağını göz önünde bulundurmamız gerek. Tam da bu noktada siz değerli hemşehrilerimize çağrıda bulunmak istiyorum: Suyumuzu her zamankinden daha temkinli, özenli, israf etmeden kullanalım. Bizler kurum olarak suyun kaynağında korunması, sağlıklı iletilmesi kayıp kaçağın önlenmesi adına her türlü çalışmayı yapıyoruz. Sizler de suyun tasarrufu konusunda maksimum özeni göstererek, bunu özellikle de çocuklara aşılayarak çabamıza katkı koyabilirsiniz. Amacımız ve hedeflerimiz gelecek nesillere içilebilir ve yeterli su kaynakları bırakmak.”

Öztürk, barajlardaki su doluluk oranları hakkında ise şu bilgileri paylaştı:

“KURAKLIĞIN KENTİMİZDE EN HAFİF ŞEKİLDE HİSSEDİLMESİ İÇİN ÖNLEMLER ALIYORUZ”

“18 Ocak 2023 tarihi itibariyle barajlardaki su miktarımız 433 milyon metreküp kadar. Geçen yıl aynı tarihte bu rakam 309 milyon metreküp idi. Bu da bugün 124 milyon metreküp daha fazla suyumuz olduğu anlamına geliyor. Biraz daha farklı ifade etmek gerekirse 18 Ocak 2023’de barajların toplam doluluk yüzdesi 27,32. 18 Ocak 2022’de bu rakam yüzde 19,51 idi. Şu anda barajlarımızın aktif kullanılabilir su yüzdesi de yüzde 17,49. Tabloya ay bazında baktığımızda ise 2022 yılının Ocak ayında Ankara’ya içme ve kullanma suyu sağlayan barajlara 34 milyon 934 bin 17 metreküp su geldiğini görüyoruz. Bu yıl ocak ayı henüz tamamlanmadı ancak 20 Ocak 2023 tarihine kadar sadece 5 milyon 526 bin 475 metreküp su gelmiş görünüyor. Önümüzdeki günlerde kar yağışı olmasını bekliyoruz. Uzun vadede kışın yağan karların erimesi su havzalarını rahatlatır. Biliyorsunuz barajları besleyen en büyük kaynak kar yağışlarıdır. Yağan kar toprak üzerinde kaldığı için toprak doyum noktasına ulaşıyor ve ardından barajları beslemeye başlıyor. Tüm dünyanın da gündeminde olan kuraklığa bağlı sorunların yaşatacağı olumsuzlukların kentimizde en hafif şekilde hissedilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ Genel Müdürlüğü olarak başta çeşitli önlemler alıyoruz.”Ankahaber

mansuryavaşsuuyarıaski