Önce İnsan Sonra Haber

Ayla Algan vefat etti..

Algan'ın cenazesi, Teşvikiye Cami'sinde kılınacak namazın ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

Magazin 5 Ocak 2024 Cuma / 6 ay önce
Ayla Algan vefat etti..

Ekleyen: Kozmiktürk

Sanatçı Ayla Algan, geçirdiği beyin kanaması sonucu 86 yaşında hayatını kaybetti.

Oyuncu, yönetmen ve şarkıcı Ayla Algan, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle 86 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının cenaze töreni, 6 Ocak Cumartesi günü saat 10.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılacak. Algan'ın cenazesi, Teşvikiye Cami'sinde kılınacak namazın ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

AYLA ALGAN KİMDİR?

29 Ekim 1937'de İstanbul'da doğan Algan; çocukluğunda piyano, bale ve şan dersleri aldı. Ortaokulu, İstanbul'daki Notre Dame de Sion'da; liseyi Fransa'daki Versay Lisesi’nde okudu. Lise öğrenimi devam ederken tanıştığı Beklan Algan ile evlendi. Eşi ile birlikte Amerika'da New York Actor Studio Actor’s Repertuary Theatre’s of Broadway'de sahne eğitimi alan sanatçı, Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Şehir Tiyatroları'nın kadrosuna girdi ve 1961'de Tarla Kuşu oyunu ile tiyatroda ilk rolünü oynadı.

Aynı yıl Hamlet oyununda rol aldı; hem Ophelia hem de erkek rolü olmasına rağmen Hamlet karakterini canlandırdı. Bu nedenle 'Erkek Hamlet' olarak anıldı. 1972-1979 yılları arasında Paris'te yaşadı ve müzikle ilgilendi. 1972'de Turizm Bakanlığı’nın isteği üzerine Yunus Emre'nin 650. yıl dönümü için bir albüm hazırladı. 1975 yılında dünyaya gelen kızına Yunus Emre'den esinlenerek 'Sevi' adını koydu.

1984 yılında ise Erol Keskin, Beklan Algan, Prof. Cevat Çapan, Taner Barlas, Ahmet Levendoğlu, Macit Koper, Haluk Şevket, Yekta Kara, Müge Gürman, Metin Deniz, Ergüder Yoldaş, Prof. Süleyman Velioğlu, Oben Güney gibi meslektaşlarıyla BİLSAK Tiyatro Atölyesi'ni kurdu. 1988 yılında ise Beklan Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven ile birlikte Tiyatro Araştırma Laboratuvarı'nı (TAL) kurdu ve burada pek çok deneysel projeye imza atarak genç tiyatro oyuncularının eğitimine katkıda bulundu. Ayrıca 1996 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı yaptı. 1999-2001 sezonunda Kenan Işık’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sahnelediği Şeyh Galip’in 'Aşk Hastası' oyununda oynadıktan sonra Şehir Tiyatroları'ndan emekli oldu. 

Koroporte Sanat Grubu'nun hem tiyatro eğitmeni hem de anlatıcısı olarak, Koroporte'nin İş Sanat'ta sahnelenen 'Hayvanlar Karnavalı 2005-2006-2007' ve 'Bir Sergiden Tablolar 2007-2008' gösterilerinde rol aldı. 2011 yılında İstanbul Drama Sanat Akademisi Genel Sanat Yönetmenliği ve bunun yanında, tiyatro ve yaratıcı drama metodu kullanarak yabancı dil eğitimi olan "İngilizce Tiyatro Sertifika Programı" ve "Sinema-Tiyatro Oyunculuk Atölyesi" eğitmenliği görevlerini üstlendi.

ERDOĞAN'DAN MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayla Algan'ın vefatı dolayısıyla X hesabından bir paylaşım yaptı. Erdoğan, paylaşımında şu sözlere yer verdi: 

"Türk tiyatrosunun, sinemasının ve müziğinin usta ismi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi, çok değerli Ayla Algan Hanımefendi’nin vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Merhumeye Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum."

ÖZEL'DEN BAŞSAĞLIĞI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 86 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Ayla Algan'ın ailesine başsağlığı diledi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bu akşam sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla 86 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Ayla Algan'ın ailesine başsağlığı diledi. Özel'in mesajı şöyle: 

"Yaşamını yitirdiğini üzüntüyle öğrendiğim değerli sinema ve tiyatro sanatçısı Ayla Algan'a Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiasına başsağlığı diliyorum."Ankahaber