Önce İnsan Sonra Haber

Tuba'dan rol arkadaşı Kalkavan için duygu dolu sözler..

Sevdiklerinle olduğun anı yaşamayı. Olduğun halinde saklanmadan gerçek olabilmeyi. Meraklı olmayı, hayatın bilgilerine aç olmayı ve o bilgileri başkalarıyla paylaşabilmeyi..

Magazin 16 Ekim 2022 Pazar / 4 ay önce
Tuba'dan rol arkadaşı Kalkavan için duygu dolu sözler..

Ekleyen: Kozmiktürk

Bir süredir akciğer kanseriyle mücadele eden Billur Kalkavan (60) tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Kalkavan'ın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu. IIhlamurlar Altında dizisinde birlikte rol aldıkları Kalkavan'ın vefatına çok üzülen Tuba Büyüküstün, "Eğer Billur Kalkavan’ı hiç tanımadıysanız… Sadece yanında olmak bile eğitirdi insanı. Mesela ne görürdünüz onda biliyor musunuz; elinde olmayanlar için şikayet etmek yerine olanlar için şükretmeyi. Kimsenin arkasından konuşmamayı,  Zenginliğin parayla alakalı olmadığını, hayvanlarla da satlerce sohbet edilip hal hatır sorulabileceğini. Sevgi ve muhabbetin bu hayatın çarkı olduğunu ve aklıma gelmeyen bir sürü şey daha.." paylaşımını yaptı.

İşte sanat dünyasından o mesajlar..

Tuba Büyüküstün: “Eğer Billur Kalkavan’ı hiç tanımadıysanız… Sadece yanında olmak bile eğitirdi insanı. Mesela ne görürdünüz onda biliyor musunuz; elinde olmayanlar için şikayet etmek yerine olanlar için şükretmeyi. Kimsenin arkasından konuşmamayı, saygısızlık yapmadan açık sözlü, dürüst olmayı. Sevdiklerinle olduğun anı yaşamayı. Olduğun halinde saklanmadan gerçek olabilmeyi. Meraklı olmayı, hayatın bilgilerine aç olmayı ve o bilgileri başkalarıyla paylaşabilmeyi. Hata yaptığını kabul etmenin büyük bir özgürlük olduğunu. Zenginliğin parayla alakalı olmadığını, hayvanlarla da satlerce sohbet edilip hal hatır sorulabileceğini. Sevgi ve muhabbetin bu hayatın çarkı olduğunu ve aklıma gelmeyen bir sürü şey daha.”

Ayşegül Aldinç: “Bir ihtimaldi iyileşmen. Sen her ne kadar bu hastalık karşısında dik dursan da gönderilerinden belliydi gittikçe irtifa kaybediyor oluşun. Ama ümit işte. Biz seni sevenler hep umduk. Söylediğin ve inandığın gibi yenebileceğine çok inandık. Senin gibi hayatında çok yönlü olup, kendini hep geliştiren çalışkan bir ruhun günbegün azalıyor olması çok acıydı. Tutunmaya çalıştın ama kayıp gittin kendi ellerinden. Neydi hayatının teessürü bilinmez. Çok üzgünüm çok. Güzeller güzeli, dik duruşlu, iradeli, sözünü sakınmayan canım kadın, gittiğin yerde mutlu ol. Ruhun sevinçle dolsun. Mekânın cennet, Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Ailene, hayat arkadaşın canın Buğra Bahadırlı’ya sabırlar diliyorum. Bugün çok kayıplı, kara bir gün. Bartın’da göçük altında kalarak hayatını kaybeden canların da ruhları şifa bulsun. Yaralı kardeşlerimiz tez iyileşsin. Geride kalanlara Allah sabır ihsan eylesin. Ve tüm kalplerimizle yakardığımız gibi, bu son olsun!”

Doğa Rutkay: “Kişiliğinden hiç vazgeçmeyen, olduğu gibi kalabilmenin en önde gidenlerindendi Billur. Ona göre, buna göre, şuna göre şekil değiştirdiğini hiç bilmem. Dobra dobra dolaşan, kedisi köpeğiyle hayatını zenginleştiren sağlam bir Cumhuriyet kadınıydı. Neşeli, sivri diliyle hemen fikrindekini masaya döken bir kadındı. Kendinden hiç şaşmadı! Pusulası hep sevgiden, mertlikten yanaydı. İyi kadındı Billur, çok iyi insandı. Çocukları getiremeden sana çekip gittin, özür dilerim Billur.”

Uğurkan Erez: “Canım arkadaşım nurlarda uyu. Çok üzgünüm Billur’um çok. Konuşmuştuk, bak ben atlattım sen de atlatacaksın demiştim ama olmadı ya arkadaşım olmadı.”

Gonca Vuslateri: “Billur’um, ah güzelim. Son ana kadar ne güzel durdun, ne güzel aktın. Kıymetli bir zamanımdı o günler ve sen herkese yetiştiğin gibi o zaman da benim yanımdaydın. Güçlü cümlelerini, ablalığını, güzelliğini o müthiş hayvanseverliğini asla unutmayacağım. Canım benim, ışık kadın. Gökyüzü senindir artık meleğim. Daima kalbimizdesin.”

Işıl Yücesoy: “Ah be Billur’um… Ne diyeyim ki! Acı üstüne acı. Başımız sağ olsun.”

Sözcü

billurkalkavanvefattubabüyüküstün