Önce İnsan Sonra Haber

106 yıl sonra ilk kez toplu iş bırakma eylemi..

Ülkede birçok meslek grubunun enflasyona karşı maaş zammı talebiyle başlattığı grevlere hemşireler de katıldı

Sağlık 15 Aralık 2022 Perşembe / 1 yıl önce
106 yıl sonra ilk kez toplu iş bırakma eylemi..

Ekleyen: Kozmiktürk

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da on binlerce hemşire, 106 yıl sonra ilk kez toplu iş bırakma eylemi başlattı. Hastanelerdeki binlerce randevu ve ameliyat iptal oldu.

İngiltere'de grev dalgası giderek büyüyor. Ülkede birçok meslek grubunun enflasyona karşı maaş zammı talebiyle başlattığı grevlere hemşireler de katıldı. İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da Ulusal Sağlık Sistemi'nde (NHS) kilit role sahip on binlerce hemşire bugün greve gitti. Tarihi grev nedeniyle hastanelerdeki binlerce randevu ve ameliyat iptal oldu. Hemşireleri temsil eden en büyük sendikal yapı olan Kraliyet Hemşire Koleji (RCN), sendikanın 106 yıllık tarihindeki ilk grevinde kemoterapi, diyaliz, yoğun bakım üniteleri ve yeni doğan servislerinin hizmete devam edeceğini belirtti.

Grev dalgası Ocak ayına kadar sürebilir

RCN yalnızca İngiltere'de 47 bin hemşire kadrosunun boş olduğu NHS'deki personel sorununu da gündeme getirirken, hükümetin maaş konusunda yeniden müzakere masasına oturmaması durumunda grevin Ocak ayına kadar devam edeceğini belirtti. Sendika yüzde 19 zam talebinde bulunurken, İngiltere Sağlık Bakanı Maria Caulfield söz konusu oranının kabul edilebilir olmadığını ifade ediyor. Hemşireler 20 Aralık'ta da grev yapacak. 21 Aralık'ta da ise binlerce ambulans ve acil servis çalışanı iş bırakacak.İHA

hemşirelergrevingiltere