Önce İnsan Sonra Haber

Grekoromen güreşçiler Avrupa Şampiyonu..

Grekoromen Milli Takımı da 2006 Moskova'dan 17 yıl sonra Avrupa şampiyonu olmuştu.

Spor 24 Nisan 2023 Pazartesi / 5 ay önce
Grekoromen güreşçiler Avrupa Şampiyonu..

Ekleyen: Kozmiktürk

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Grekoromen Mili Takımı, 3 altın, 1 gümüş, 2 bronz toplam 6 madalya ile Avrupa şampiyonu oldu.

Hırvatistan'ın Başkenti Zagreb'te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Türkiye fırtına gibi esti. 82 kiloda Burhan Akbudak (İstanbul B.B.S.K) Sırp rakibi Branko Kovacevic'i (9-0) teknik üstünlükle, çeyrek finalde Alman rakibi Roland Scwarz'ı da (9-0) teknik üstünlükle yendi. Yarı finalde de Avrupa, dünya şampiyonu Azerbaycanlı Refik Hüseyinov'u (5-1) mağlup etti. Milli güreşçi finalde Ukraynalı Yaroslav Filchakov'u da (3-3) son puan avantajıyla geçerek Avrupa şampiyonu olarak altın madalya kazandı.
Bu altın madalya Türkiye'nin 112. altın madalyası olurken, Grekoromen Milli Takımı da 2006 Moskova'dan 17 yıl sonra Avrupa şampiyonu olmuştu.

60 kilosa Kerem Kamal (İzmir B.B.S.K), ilk turda Arnavut rakibi Bayram Sina'yı (9-0) teknik üstünlükle yendi. Çeyrek finalde Moldovalı Viktor Ciobanu'ya ise kaybetti. Kamal, repesajda Alman Christoper Kraemer'i (9-0) geçip, bronz madalya için Rus asıllı Sırp rakibi Georgi Tibilov ile karşılaştı. Kamal, 3-0 öndeyken sakatlığı nüksedince (7-3) maçı kaybetti ve Avrupa 5.'si oldu.

67 kiloda Murat Fırat, İsviçreli Andreas Vetsch'i (9-1) teknik üstünlükle, çeyrek finalde de Bulgar Ivo Krasimirov İliev'i (5-3) mağlup etti. Yarı finalde dünya 3.'sü Azerbaycanlı Hasret Caferov'a (7-1) kaybeden Fırat, bronz madalya için karşılaştığı Norveçli Haavard Joergensen'e (3-2) yenilince, Avrupa 5.'liği elde etti.
72 kildao Selçuk Can (Ankara Aski) da Macar rakibi Robert Atilla Fritsch'i (7-1), çeyrek finalde Alman Michael Felix Widmayer'i (6-0) yendi, yarı finalde dünya 2.'si Azerbaycanlı Ulvi Ganizade'ye (2-1) mağlup oldu. Bronz madalya için repesajdan gelen Ukraynalı Andri Kulyk'i (5-1) yenen Can, bronz madalyanın sahibi oldu.İHA

Grekoromen Mili TakımıAvrupa şampiyonu