Önce İnsan Sonra Haber

Milli tenisçiler İlay ve Melis, Gabar Dağı'nda maç yaptı..

Türkiye'nin yanı sıra Hindistan, İran, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin gelen sporculara da ev sahipliği yapacak turnuvada toplamda 66 sporcu mücadele edecek.

Spor 23 Mayıs 2023 Salı / 2 hafta önce
Milli tenisçiler İlay ve Melis, Gabar Dağı'nda maç yaptı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Türkiye'nin en büyük petrol rezervinin bulunduğu Gabar Dağı'ndaki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası'nda, milli tenisçiler İlay Yörük ve Melis Sezer, Cudi Cup Tenis Turnuvası'nın açılışında gösteri maçı yaptı.

Şırnak Gabar Dağı'nda, 2'nci Uluslararası Cudi Cup Tenis Turnuvası kapsamında Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası'nda gösteri maçı yapıldı. 14 yaş ve altı sporcuların yarışacağı turnuva, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Türkiye Tenis Federasyonu koordinasyonunda Şırnak Valiliği, Şırnak Belediyesi, Şırnak Üniversitesi iş birliğiyle 22-27 Mayıs arasında uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin yanı sıra Hindistan, İran, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin gelen sporculara da ev sahipliği yapacak turnuvada toplamda 66 sporcu mücadele edecek.

Turnuva kapsamında Şırnak'a gelen milli tenisçiler İlay Yörük ve Melis Sezer, Gabar Dağı'nda gösteri maçı yaptı. Etkinliğe Vali Osman Bilgin, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle sporcular katıldı.

"BURALAR ARTIK PETROL DAĞLARI"

Vali Osman Bilgin, konuşmasında, "2000 rakımda ülkemizin en önemli petrol rezervlerinin bulunduğu alandayız. Önemli petrol rezervi burada bulundu. Bulunan rezerv, ülkemizin yüzde 10'unu karşılıyor. Bugün burayı daha da anlamlı kılan Cudi Cup Tenis Turnuvası'dır. İkincisini yaptığımız uluslararası turnuvanın bu yıl özelikle ilk ayağını milli sporcularımızla birlikte gösteri maçıyla başlatıyoruz. Aslında bunu anlatmak istiyoruz; Şırnak'ımızın her yönüyle milli olan çalışmasını halka anlatmak. Milli sporcularımızla ülkemizin çok önemli ihtiyaç kalemlerinden biri olan petrolde dışa bağımlılığı azaltmak için burada verilen mücadele. Burası düz bir ova değil, burada eskiden maalesef terör hakimdi ama şimdi devletimiz tam anlamıyla bu dağlara hakim. Cudi, Gabar, Bestler Dereler ve Kato, eskiden bu dağların adını duyunca 20 yaşındaki bütün vatandaşlarımız terör dağları olarak biliyordu. Artık buralar terör dağları değil, petrol dağları. Cudi'de önemli kömür rezervleri de var, önemli keşifler yapıldı. Sadece bu kuyudan 1250 varil üretim yapılıyor. Büyük mücadeleyle bugüne geldik. Burada jandarmamız, TSK, istihbarat birimlerimiz, güvenlik korucularımız gece gündüz demeden mücadele vererek bunu sağladılar. Buralar bırakın petrol keşfi yapmayı, köyleri boşaltılmış, vatandaşın köyünden edilmiş topraklardı" dedi.

"22 KÖYÜ YERLEŞİME AÇIYORUZ"

Vali Bilgin, 22 köyü yerleşime açacaklarını söyleyerek, "Köylülerimizin üretim faaliyetleriyle beraber Türkiye Petrolleri yeni istihdam sahaları oluşturdu. Çok şükür burada artık gençlerimiz umutsuz bir şekilde başka illere göç etmek zorunda değil. Burada iş, aş bulacak. Burası Türkiye'nin en büyük petrol ve petrokimya şehri olacak. Burayı az önce raket sesleriyle inlettik. Eskiden burada roket sesleri inliyordu maalesef ama çok şükür, sağladığımız güven ortamıyla birlikte milli sporcularımızla gösteri maçı da yaptık. Bu yapılan etkinliğin ülkemize ve Şırnak'ımıza hayırlar getirmesini diliyorum" diye konuştu.

AÇILIŞ TÖRENİ DÜZENLENDİ

Türkiye'nin en büyük petrol rezervinin bulunduğu Gabar Dağı'ndaki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası'nda yapılan Cudi Cup Tenis Turnuvası'nın açılışındaki gösteri maçının ardından, Şırnak Üniversitesi’nde tören düzenlendi. Üniversite yerleşkesindeki 2’si açık, 4’ü kapalı 6 kortta 27 Mayıs’a kadar sürecek turnuvaya, Hindistan, İran, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve Türkiye'den 66 sporcu katıldı. Törene katılan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, bölgenin artık daha huzurlu olduğunu ifade ederek, "Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu topraklar, bu coğrafya için tarihi bir gün yaşıyoruz. Dünyanın en huzurlu ülkelerinden birini yaşıyoruz. Ve yine iddia ediyoruz. Bugün elhamdülillah Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari, Van, Siirt, Bitlis, Batman New York’tan, Paris’ten, Brüksel’den daha huzurlu, Londra’dan daha güvenli. Tek istediğimiz, tek arzu ettiğimiz, bu huzur ve güven ortamının devam etmesi" dedi.

‘TEK İSTEĞİMİZ GÜVEN ORTAMININ DEVAM ETMESİ’

Türkiye’de sağlanan huzur ve güven ortamının devam etmesini arzu ettiklerini belirten Ersoy, "Tek istediğimiz, tek arzu ettiğimiz bu huzur ve güven ortamının devam etmesi. Tek arzu ettiğimiz Afganistan’dan Fas’a kadar bütün bu coğrafyada tek başına dimdik ayakta kalabilen devletimizin ve vatanımızın bu bütünlüğü içinde hep birlikte kardeşçe huzur içinde barış içinde esenlik içinde yolumuza devam etmek. Tek istediğimiz bu çocuklarımızın sporunda sanatında, kültür faaliyetlerinin de her alanında varlıklarını devam edebilmesi, etkinliklere katılmalarını devam ettirebilmesini sağlayabilmektir. Bugün ‘Suriye’de ne işimiz var’ diyenlerin, ‘Irak’ta ne işimiz var’ diyenlerin Şırnak’a hakim olan huzur ve güven ortamından, Hakkâri’ye hakim olan huzur ve güven ortamından, Mardin’e Diyarbakır’a hakim olan huzur ve güven ortamından ve orada olan çocuklarımızın neşesinden, mutluluğundan, geleceğine ümitle bakmasından muhtemelen haberleri yok. İnşallah hep birlikte hiç kimsenin ağzımızın tadını kaçırmasına izin vermeden birbirimize sarılarak, inanarak ve güvenerek bu topraklarda huzurun tadını çıkarmaya güvenliğin tadını çıkarmaya ve mutlu mesut bir şekilde yolumuza devam etmeye gayret göstereceğiz. Çocuklarımızın elinin kalem dışında başka bir şey tutmasına izin vermeyeceğiz. Evlatlarımızın 13, 15 yaşlarında telef edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Dolaylı yoldan telef edilmelerine izin vermeyeceğiz. Bu ülkeyi zalim çıkarları için, hain alçak emelleri için karıştırmak isteyenlere bizim evlatlarımızın kanı üzerinden bizim evlatlarımızın canı üzerinden kendilerine gelecek kurmaya çalışanlara asla prim vermeyeceğiz. Evlatlarımızın yüzünün hep gülmesi, onların her zaman neşeli kalabilmesi mutlu kalabilmesi ve hem kendi geleceklerine hem de Türkiye’mizin geleceğine inançla sarılabilmeleri için elimizden geleni Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bundan sonra da aynı hassasiyetle sürdürmeye devam edeceğiz inşallah” diye konuştu.

‘ŞEHRİMİZİN KENDİSİNİ KÖTÜ HİSSETMESİ İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK’

Petrol üretimi ve sportif faaliyetlerle bölgede artık terörün anılmadığını kaydeden Vali Osman Bilgin de, "Çok büyük terörle mücadele faaliyetleriyle, çok şükür ki Cudi’de, Gabar’da, Bestler Dereler’de ve Kato’da artık terör değil, buralarda artık spor ve gençlik faaliyetleri, yine özellikle son dönemde Cudi ve Gabar’ımızda petrol üretim faaliyetleri ile birlikte artık şehrimizin kendini kötü hissetmesi için hiçbir neden yok. Her şeyle beraber artık iyi hissetmesi ve iyi anılması, dışarıdan ve içerden de çok olumlu bakışların, üretimin ve faaliyetlerin olduğu bir şehir haline geldi. Bugün hep birlikte Gabar’da Şehit Aybüke Yalçın sahasında, özellikle milli sporcu kardeşlerimizle birlikte hem üretimi, hem de sporu birlikte yaşayabileceğimiz ve insanların eskiden korkarak gidemedikleri o topraklarda artık ülkemizin en önemli ihtiyaç kalemlerinden biri olan petrol üssü olma haline geldiği ve oralarda insanların özgürce tarım faaliyetlerini, yerleşim faaliyetlerini, spor faaliyetlerini yapabilecekleri alan haline gelmesi bizleri hem Şırnaklılar olarak hem de ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan 85 milyon olarak mutlu etmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından 7 ülkeden katılan 66 sporcu ile kortej yürüyüşü yapıldı.DHA

gabartenis