Önce İnsan Sonra Haber

Sancaklı: Türkiye'de bir tane mi Arda Güler var?

MHP Milletvekili Sancaklı, Fas'ın Dünya Kupası'ndaki başarısının tesadüf olmadığını anlattı. Fas'ın başarısının perde gerisini araştırdığını aktardı.

Spor 13 Ocak 2023 Cuma / 4 hafta önce
Sancaklı: Türkiye'de bir tane mi Arda Güler var?

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Özel

Katar’da düzenlenen dünya kupası şampiyonasında Arjantin’in Fransa’yı finalde yenerek şampiyon olması kadar, Fransa’ya yarı finalde elenen Fas milli takımı da şampiyonanın gözde takımı oldu. Türkiye ve daha bir çok ülkede destek bulan Fas milli futbol takımının başarısı ise tüm dünyada takdirle karşılanırken, bu başarının nedenleri de masaya yatırıldı. Eski milli futbolcu ve MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ise Fas milli takımının başarısının arkasında yatan gerçekleri araştırdı. Sancaklı Fas’ın dünya kupasında yarı final oynamasının arkasında yatan sırrın 2009 yılında Fas’taki yönetimin futbol akademisi kurması yattığını ifade etti. 

2009 yılında Fas yönetiminin futbolda başarı sağlayabilmek için çalışma başlattığını belirterek şunları söyledi: “ Fas’taki yönetim 2009 yılında Fas Futbol Akademisi’ni kurdu. Bu akademiye dünyada futbolda başarılı olan ülkelerden birçok uzman getirildi. Ülke çapında araştırma yapılarak futbol yeteneği olan gençler tespit edildi. Sistemli bir çalışma yürütüldü. Fas’ın dünya kupasında yarı final oynamasına ilişkin kamuoyunda çeşitli yorumlar yapılıyor. Bunların çoğuna da katılabilirsiniz. Ben de kendim bir araştırma yaptım ve esas başarının başlangıcında kurulan futbol akademisinin olduğunu gördüm. Ciddi ve sistemli bir çalışma sonunda bu başarıyı elde ettiler. Yani 2009 yılında bu akademiye alınan gençler bugün Fas milli takımın dünya kupasında yarı finale taşıdı. Kamuoyunda bir çok oyuncunun Avrupa’nın önemli liglerinde oynadığı ifade ediliyor. Bu doğru ama bu liglerdeki önemli takımlara futbol akademisinde öğrendikleriyle gittiler. Fas milli takımını da başarıya taşıdılar. Bu temel ve önemli bir nokta.” 

Yüzlerce Arda Güler var

Türkiye’de de benzer bir başarının çok rahat elde edilebileceğini kaydeden Sancaklı, “Biz de çeşitli vesilelerle katıldığımız toplantılarda Türk futbolunun nasıl yapılanması gerektiğini aktarıyoruz kulüp yöneticilerine ya da kamuoyunun temsilcilerine. Bugün Fenerbahçe maçlarında Arda Güler oynadığı zaman büyük keyif alıyoruz. Türkiye'de bir tane mi Arda Güler var? Arda Güler kamuoyunda yazılanlardan öğrendiğimiz kadarıyla bir antrenörün başarılı çalıştırması ve ısrarı sonucu Fenerbahçe futbol takımına gelmiş. Bu başarının kişilerin çabasıyla değil sistemli çalışma ile olması durumunda yüzlerce, yüzlerce Arda Güler keşfedilecektir. Bunun için de yasal düzenlemeler başta olmak üzere bir dizi çalışmanın yapılması gerektiği ortada” diye konuştu. 

Akademi şart

Türk futbol kamuoyunda yerli oyuncuların pahalı olması nedeniyle yabancı oyunculara kulüplerin yöneldiğine ilişkin bir kanı olduğuna değinen Sancaklı, “ Futbolcu yetiştirmezseniz o zaman yerli futbolcu pahalı olur. Yabancı futbolcuyu da ucuza alırsınız. Eğer her kulüp imkanlarının genişlemesi doğrultusunda bir akademi oluşturursa bir çok yetenekli futbolcu yetişecek, böylelikle Türk futbolu daha çok gelişecektir. Bugün Avrupa’nın altıncı büyük ligi Türkiye ligi. Ekonomisiyle, izlenirlik oranı ile, başarısı ile bir çok ligi geride bırakıyor. Ancak baktığınız zaman 53 Avrupa ülkesi içinde futbol vizyon planı olmayan üç ülkeden biri Türkiye. Bu plan oluşturulmalı. Türkiye sporcu potansiyeli çok yüksek bir ülke. Spor akademilerinin kurulmasıyla daha nice Mete Gazoz gibi okçu sporcular yetişir. Boksörler, atletler yetişir. Özellikle de spor kulüpleri mali disiplinlerini oluşturduklarında sistemli çalışma daha da artar. Kulüplerimiz kendi oyuncularını yetiştirdikçe Türk futbolu daha da büyüyecektir. Bu konuya ilişkin düşüncelerimizi katıldığımız her toplantıda anlatıyoruz. Büyük kulüplerin yöneticilerinden antrenörlere kadar aktarıyoruz. Önemli olan ülke futbolunun gelişmesidir. Kulüplerin mali yapıları ve disiplinleri çok önemli. Borçlu kulüpler olmamalı.  Maliyetlerden sürekli şikayetçi kulüplerimiz bunu çözmenin yolu basit. Mali disiplini ancak sporcu yetiştirerek sağlayabilirsiniz ilk adımda. Bunu Borisia Dordmund, Ajax, Bayern Münih böyle yapıyor. Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceksiniz. Doğru modelleri uygulayacaksınız. Araştırdık ve bunu biliyoruz artık” ifadelerini kullandı.  

saffetsancaklı