Önce İnsan Sonra Haber

Siyasi Parti gibi karar.. Irkçı, Türk düşmanı, çirkin UEFA..

UEFA, Dünya futboluna kara bir leke sürülmüş, 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşmüştür. Ancak çılgın Türkler her engel aşacak azim ve inançtadır.

Spor 5 Temmuz 2024 Cuma / 2 hafta önce
Siyasi Parti gibi karar.. Irkçı, Türk düşmanı, çirkin UEFA..

Ekleyen: Kozmiktürk

UEFA Disiplin Kurulu, EURO 2024 son 16 turunda oynanan Türkiye - Avusturya maçında yaptığı 'Bozkurt' işareti nedeniyle milli futbolcu Melih Demiral'a 2 müsabakadan men cezası verdi.

UEFA Disiplin Kurulu, EURO 2024 son 16 turundaki Avusturya maçında yaptığı 'Bozkurt' işareti nedeniyle hakkında uygunsuz davranışlarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma açılan milli futbolcu Merih Demiral'in cezasını açıkladı. Kurul, 26 yaşındaki milli futbolcuya 2 maç men cezası verdi.

UEFA'nın resmi internet sitesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymaması, temel terbiye kurallarını ihlal etmesi, spor etkinliklerini sportif olmayan gösteriler için kullanması ve futbol sporunu itibarsızlaştırması nedeniyle, aksi takdirde oynama hakkı bulunan toplam iki (2) UEFA temsili takım müsabakası maçından men edilmesine karar verildi" denildi.

Merih Demiral, A Milli Takım'ın EURO 2024 çeyrek finalinde oynayacağı Hollanda maçında ve turun geçilmesi halinde yarı final eşleşmesinde forma giyemeyecek.
Öte yandan UEFA, İngiliz futbolcu Jude Bellingham'ın Slovakya maçındaki gol sevinci esnasında yaptığı hareket gerekçesiyle 30 bin Euro para ve ertelemeli olarak 1 maç ceza aldığını açıkladı. 

TFF BAŞKANI: SİYASİ KARAR

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, UEFA’nın Merih Demiral’a verdiği iki maçlık ceza hakkında bir açıklama yaptı. Başkan Büyükekşi, “Merih Demiral’a verilen iki maçlık cezayı kabul edilemez, hukuk dışı ve siyasi bir karar olarak görüyoruz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıklamaları şu şekilde:

“UEFA Etik ve Disiplin Komitesi tarafından oyuncumuz Merih Demiral’a verilen iki maçlık cezayı kabul edilemez, hukuk dışı ve siyasi bir karar olarak görüyoruz.

UEFA’nın maçta görevli delegesinin raporunda cezai yaptırım ile ilgili bir ifade olmamasına rağmen, bazı batılı siyasetçilerin açıklamalarının ardından UEFA’nın konu ile ilgili müfettiş atayarak soruşturma başlatmış olması da sürecin ve kararın bağımsızlığına gölge düşürmüştür.

Oyuncumuzun gol sevinci sırasında yaptığı işaret hiç bir şekilde siyasi bir işaret değildir. Türklerin yüzyıllardır kullandığı Türklüğü sembolize eden bir işarettir.

Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda son 16 turunda Avusturya’yı eleyerek, çeyrek finale yükselen ve yarın çeyrek finalde Hollanda ile yarı finale yükselme maçına çıkacak A Milli Futbol Takımımızın tarih yazdığı bu büyük organizasyonda bu ceza asla kabul edilemez.

Başlatılan soruşturma sürecinin adaletsizliği, UEFA müfettişinin yanlı medya kuruluşlarına sızdırılan raporu ve titizlikle hazırladığımız 27 sayfalık kapsamlı Savunma dosyamızın değerlendirilmediğini savunma süremiz biter bitmez açıklanan karardan da anlaşılmaktadır.

3 maçın altındaki cezalarda CAS’a itiraz ve başvuru yolunun kapalı olmasından dolayı da verilen 2 maçlık ceza ile itiraz hakkımız da elimizden alınmıştır.

Taraflı ve adaletsiz olan bu karar tüm milletimizi derinden hayal kırıklığına uğratmıştır. Kararın bazı yanlı medya kuruluşlarına sızdırılmış olmasından ise özellikle rahatsızlık duyuyoruz. Bu tür eylemler sürecin siyasi platforma çekildiği yönündeki şüphelerimizi desteklemektedir.

Tribünlerdeki ırkçı davranışlar da dâhil olmak üzere çok daha ciddi ihlaller için verilen para cezaları ve ertelenmiş cezalarla karşılaştırıldığında, bu iki maçlık men cezası son derece orantısızdır. Bu tutarsızlıklar maalesef ülkemize karşı bir çifte standart uygulandığının en güçlü göstergesidir.

Ancak Büyük Türk milletinin en büyük karakteristik özelliklerinden biri adaletsizlik ve hukuksuzluk karşısında tek vücut olmayı başarmasıdır. Tüm bu haksızlıklara karşı sadece Türk milli takımı olarak değil ulus olarak ayağa kalkarız. Bu her zaman böyle olmuştur ve yarın akşam Berlin Stadyumu’nda da sportif performansımızla bunu tüm dünyaya ispat edeceğiz.

Sadece futbolun güzelliklerinin parlamasını istediğimiz bu güzel günlerde, haklı savunmamızı en detaylı ve kapsamlı şekliyle yaptık. Lakin bu haksız karar, ikinci evimiz olarak gördüğümüz Berlin’deki tutkulu taraftarlarımızı her zamankinden daha güçlü bir şekilde art niyetli provokasyonlara karşı dikkatli olarak bugüne kadar olduğu gibi takımımızın arkasında durmaya teşvik edeceğine eminim."

BAHÇELİ: SKANDAL, KARA LEKE

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada UEFA'nın bu kararına sert tepki gösterdi. “UEFA, bazı ülkelerin futbolcularıyla ilgili verdiği benzeri kararlarda oldukça geniş görüşlü ve hoş görülü yaklaşmasına rağmen sırayı bir Türk futbolcu aldığında nefretini gizleyememiştir. Dünya futboluna kara bir leke sürülmüş, 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşmüştür. Ancak çılgın Türkler her engel aşacak azim ve inançtadır. A Milli Futbol Takımımızın arkasında 85 milyon Türk vatandaşı dua, destek ve tezahüratıyla ayaktadır.” İfadelerini kullandı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasının tamamı:

UEFA’nın, Türkiye-Avusturya futbol müsabakasında attığı golden sonra Bozkurt işaretini haklı gurur ve sevinç içinde paylaşan Milli Futbolcumuz Merih Demiral’la ilgili aldığı iki maç men cezası, üstelik itiraz yolunun kapatılması tasvibi ve tahammülü imkansız skandal bir karardır.

Aynı zamanda ırkçı ve faşizan eğilimlerin UEFA’ya nüfuz etmesi utanç duyulacak bir ilkelliktir.

Bozkurt simgesi Türklüğün varoluşsal onuru, geçmişle geleceği buluşturan ortak değeridir. Nitekim bu değere hazımsızlık gösterilmesi Türk milletine beslenen iflah olmaz husumetin ve Türk tarihini karalama rezilliğinin iğrenç bir tezahürüdür.

UEFA, bazı ülkelerin futbolcularıyla ilgili verdiği benzeri kararlarda oldukça geniş görüşlü ve hoş görülü yaklaşmasına rağmen sırayı bir Türk futbolcu aldığında nefretini gizleyememiştir.

Dünya futboluna kara bir leke sürülmüş, 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşmüştür.

Ancak çılgın Türkler her engel aşacak azim ve inançtadır. A Milli Futbol Takımımızın arkasında 85 milyon Türk vatandaşı dua, destek ve tezahüratıyla ayaktadır.

Geldiğimiz bu aşamada Türk milletinin tarihi mirasına apaçık saygısızlık yapan UEFA, bahse konu ayıplı kararını geri almadan A Milli Futbol Takımımızın Hollanda karşılaşmasına çıkmaması ve bir hak olan demokratik protestosunu bu şekilde göstermesi ahlaki ve milli nitelikli bir beklentidir.

UEFA laçka kararından vazgeçmezse Hollanda’nın sahada tek başına bırakılması ve A Milli Futbol Takımımızın Türkiye’ye dönüşü milli haysiyetimize en uygun seçenek olacaktır.

Boyun eğerek, taviz verilerek, teslim olarak kazanılacak bir başarı her manada hezimet ve zilletin makyajlanmasıdır.

Merih evladımızın ve bütün milli futbolcularımızın sonuna kadar yanındayız.

Biriz, beraberiz, hep birlikte Türkiye’yiz, Türk milletiyiz.

HÜSEYİN BAŞ: AVRUPA TÜRKLERİ İSTEMİYOR

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, UEFA’nın Avrupa Şampiyonası maçında ''bozkurt'' işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral’a 2 maç men cezası vermesine tepki gösterdi. Baş, “Bozkurt işareti Türk tarihinde olan bir işaret. Merih’in hareketine ırkçılık diyenler bundan 50- 60 sene önce ari ırk adı altında milyonlarca insanı öldürmüş kişiler, ırkçılığın kralını yapmış insanlar” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, A Milli Futbol Takımı'nın Almanya’da devam eden Euro 2024 grup maçlarını yerinden takip etti. Maçlara ilişkin değerlendirme yapan BTP lideri milli takımın kupayı alabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Hollanda ile cumartesi günü oynanacak çeyrek final maçını da stadyumdan izleyeceğini ifade eden Hüseyin Baş, UEFA’nın Merih Demiral’a verdiği 2 maçlık "bozkurt" işareti cezasını da da tepki gösterdi. Hüseyin Baş, şunları kaydetti:

“Milli takımımızın maçlarını çok yakından takip etme fırsatı buldum. Grup maçlarının hepsini yerinde izledik. Avusturya maçına totem yaptım, ‘gitmeyeceğim, kazanacağız ve çeyrek finale gideceğim’ dedim. Diğer takımların da birçoğunu sahada seyretme fırsatı buldum. Grup maçlarında gerçekten ‘iyi futbol oynuyor’ diyeceğin takım bence Avusturya'ydı. Biz oları da yendik, eledik. Hollanda hiç futbol oynamadı, İngiltere hiç oynamadı. İspanya iyi oynuyor, biraz Almanya ev sahibi olması bakımından da iyi. Bizim kadar ev sahibi değil bu arada Almanya, biz Almanya'dan daha ev sahibiyiz.

“O kupa buraya gelecek”

Dolayısıyla takımlara baktığın zaman milli takımımız final oynar, kupayı da alır. O kalitede bir takımız ama doğru dizilişler olursa. Bir yandan da hakemlerle mücadele ediyoruz ama korkmadan, özgüvenle, emin adımlarla yürüyeceğiz ve o kupaya inşallah sahip olacağız. O kupa buraya gelecek.

“Bozkurt işareti Türk tarihinde var”

Merih gol attı bozkurt işareti yaptı. Bu Türklüğü simgeleyen, Türk tarihinde var olan işaret. Dolayısıyla bu işareti, Türkiye'de bir partinin sahiplendiği bir ortam olabilir ama bu bir partinin işareti değil. Bu işaret Türk kimliğiyle gurur duyan, Türk kimliğini hisseden birçok insanın sahiplendiği bir sembol.  Bozkurt sembolü bizim tarihimizde var, destanlarımız da var. O yüzden içeride bu işaret bazı kesimler tarafından bir bölücü unsurmuş gibi yansıtılıyor, ben buna katılmıyorum.

“Ari ırk adı altında milyonlarca insanı öldürmüş kişiler”

Dışarıdan baktığın zaman ne oluyor?  Bir kere Almanya'dan çok orantısız ve gereksiz bir tepki oldu. Almanya'da hükümet yetkilileri UEFA'ya şikayet ediyor, bir daha şikayet ediyor. Dışişleri Bakanı açıklama yapıyor falan… Bizim bu ırkçı karşıtlığını en öğrenmeyeceğimiz ülke yönetimi aslında Almanya. Merih’in hareketine ırkçılık diyenler bundan 50- 60 sene önce ari ırk adı altında milyonlarca insanı öldürmüş kişiler, ırkçılığın kralını yapmış insanlar.

“Türk'ün tarihinde ırkçılık yoktur”

Türk'ün tarihinde ırka dayalı hiçbir kavga olmamıştır, ırkla ilgili hiçbir problem olmamıştır. Her zaman bütün ırklar burada kardeşçe ve birlikte yaşamıştır. Bozkurt işaretini başka işaretlerle benzeştirmek de doğru değil.  Çünkü Bozkurt işaretinde başkasını ötekileştiren, başkasını dışlayan bir anlam yoktur. Kimisi çıkmış Hitler selamı gibi bir şeyler vs. diyor.  Almanya'da bu tip şeyler konuşulmuş. Hitler selamı dediğin başkasını öldürmek üzerine kurulu bir mantalite, şimdi bununla bunu kıyaslamak başta terbiyesizlik ve bir iftiradır, bir hakarettir. Dolayısıyla bunlar kabul edilemez.

“Aşırı sağ Avrupa’da Türkleri istemiyor”

Bir yandan da Avrupa'da yükselen aşırı sağın, ‘Bak görüyor musunuz, başımıza neler gelecek, işte Türkler böyle’  söylemleri var. Aşırı sağ dediğimiz o yükselen trend aslında Avrupa'da Almanya'da, Fransa'da ve başka ülkelerde başka milletleri istemediği gibi Türkleri de istemiyor. Türkler bizim buradaki sığınmacılarla eş değer tutulacak bir durumda asla değil. Çünkü Türkler davet üzerine oraya gitmiş. İlk nesiller gayet hukuki yollarla gidip orada çalışmalar yapmış, vergisini ödemiş.  O insanlara bile bir kültürel zenginlik sağlamış bir millet olarak orada biz var oluyoruz ama bugün o ırkçı taban Avrupa'daki Türkleri de istemiyor dolayısıyla bu kaşınan bir damar.”

ÖZGÜR ÖZEL DE 'SİYASİ' DEDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, UEFA’nın Avrupa Şampiyonası maçında ''bozkurt'' işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral’a 2 maç men cezası vermesine tepki gösterdi.

UEFA Disiplin Kurulu, EURO 2024'ün son 16 turunda oynanan Avusturya maçındaki bozkurt hareketi nedeniyle milli futbolcu Merih Demiral'a 2 maç men cezası verdiğini açıklamıştı. Özgür Özel, bu cezaya sosyal medya hesabı X’ten yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. 

Özel, "UEFA’nın milli futbolcumuz Merih Demiral'a 2 maç ceza vermesi, hakkaniyetle bağdaşmayan siyasi bir karardır. İtirazımızla bu kararın düzeleceğini umuyoruz. Karar ne olursa olsun Milli Takımımız bu tutuma en güzel yanıtı yarınki müsabakada verecektir" dedi.

DIŞİŞLERİ: ESEFLE KINIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, UEFA’nın Avrupa Şampiyonası maçında ''bozkurt'' işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral’a 2 maç men cezası vermesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, Merih Demiral’a iki maç men cezası verilmesine ilişkin açıklama yayımladı. UEFA’nın Avrupa Şampiyonası Türkiye-Avusturya maçında “bozkurt” işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral'a 2 maç men cezası verilmesini eleştiren Bakanlık, şu ifadeleri kullandı:

''UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral’a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz. Uluslararası spor karşılaşmaları toplumları ve ülkeleri birbirine yakınlaştırmak için tertip edilmektedir. Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı yaratan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir.''

UEFA Disiplin Kurulu, şampiyonanın son 16 turunda oynanan Avusturya maçındaki “bozkurt” işareti nedeniyle milli futbolcu Merih Demiral'a 2 maç ceza verdi. Türkiye Futbol Federasyonu ve Merih Demiral, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne gidecek.

Almanya Büyükelçisi Bakanlığa çağrılmıştı

Merih Demiral’ın “bozkurt” sembolüyle ilgili Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. Avrupa Futbol Şampiyonasını ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz” demişti.

Bakan Faeser, ayrıca Almanya istihbaratının Almanya’daki Ülkücü Hareket ile ilgili analizini de paylaşarak, “Güvenlik birimlerimiz Almanya'daki Türk aşırı sağcıları yakından takip ediyor. 'Bozkurtlar' Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Faeser’ın sözlerinin ardından harekete geçti ve Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı. Bakanlık açıklamasında, ''(Bozkurt) işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir” denildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı da karşılık olarak Türkiye’nin Berlin Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.Ankahaber-İHA