Önce İnsan Sonra Haber

Rusya DKK Komutanı Yevmenov: Bunu yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın..

2021’de, Putin, Tsirkon hipersonik füze sistemi testlerinin tamamlandığını bildirmişti.

Teknoloji 18 Mart 2023 Cumartesi / 1 yıl önce
Rusya DKK Komutanı Yevmenov: Bunu yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın..

Ekleyen: Kozmiktürk

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Nikolay Yevmenov, stratejik dahil tüm denizaltıların hipersonik silahla donatılacağını belirtti.

Yevmenov, Krasnaya Zvezda gazetesine açıklamasında, “İkinci nesil denizaltılarda Kalibr seyir füzelerinin testleri yapıldı. Bugün stratejik denizaltılar da dahil neredeyse tüm çalışan denizaltılar bu füzelerle donatılabilir. Sonraki adım, denizaltıların hipersonik füzelerle donatılması. Bunu yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” ifadesini kullandı.

Rusya Donanması’nın yaklaşık 10 ana denizaltı projesine ve bunların modifikasyonlarına sahip olduğunu söyleyen Yevmenov, öte yandan denizaltıların birleştirilmesi ve proje sayısını azaltma sürecini başlattıklarını belirterek, “Bu, sistemi basitleştirmek ve denizaltı üretim, işletme, onarım ve imha maliyetlerini azaltmak için gerekli” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018’de, ülkenin aralarında Kinjal ve Avangard, hipersonik füzelere sahip olduğunu duyurmuştu. 2021’de, Putin, Tsirkon hipersonik füze sistemi testlerinin tamamlandığını bildirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki özel askeri harekat sırasında hipersonik füzelerin kullanıldığını açıklamıştı. Bakanlık, hipersonik füzelerin, 'düşmanın yüksek düzeyde korunan özel hedefleri yok etmede yüksek verimlilik sergilediğini' belirtmişti.Sputnik

rusyadenizaltılarhipersoniksilah