Önce İnsan Sonra Haber

DP-DSP buluşması

Devlet başkanlığı ile parti genel başkanlığının ayırsınlar. HSK’yı siyasetten bağımsız, özerk bir yapıya kavuştursunlar. Meclisin varlık nedeni olan bütçe hakkını geri iade etsinler.

Gündem 17 Aralık 2020 Perşembe / 3 yıl önce
DP-DSP buluşması

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Ankara

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile görüştü. Uysal, Genel merkezdeki makamında DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Ziyaretin ardından liderler kameralar karşısına geçerek açıklamada bulundular. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal şunları ifade etti:

“Türkiye; siyasi, iktisadi her alanda sistematik bir çöküş yaşıyor. Tükenmiş, iddialarından ari, yoksun hale gelmiş bir iktidar yapısı, öte tarafta kaynakları tüketilmiş bir Türkiye… Bu ülkenin geçmişini biliyoruz, nereden geldiğimizi biliyoruz, sorunları ve çözümlerini biliyoruz. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı dışarıdan da içeriden de meydan okumalar var. Türkiye’de birliğin beraberliğin yanı sıra başı dik karnı tok, sırtı pek insanları maalesef pek göremez olduk.İktidara yakın birtakım işadamlarının vergi borçları affedilirken bu pandemi sürecinde, milyonlarca insanı mağdur edilmiş, esnafına 500’er liradan başlayan yardımlar yapan iktidarı da üzülerek izliyoruz.

“Kavramların içlerini boşalttılar”

Böyle bir süreçte iktidarın reform gibi, değişim gibi, dönüşüm gibi kavramları geçmişten günümüze nasıl tükettiklerini gördük. Türkiye’de eğer bir reform yapacaklar ise 1 Aralık 2019’da Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantımızda da dile getirdiğimiz başlıklardan başlasınlar.

Devlet başkanlığı ile parti genel başkanlığının ayırsınlar. HSK’yı siyasetten bağımsız, özerk bir yapıya kavuştursunlar. Meclisin varlık nedeni olan bütçe hakkını geri iade etsinler. Siyasi Partiler ve Seçim Yasasını değiştirsinler. Denetleyici, düzenleyici hüviyetleri itibariyle RTÜK, Basın İlan Kurumu ile hepimizin verdiği vergi kaynaklarından faaliyetlerini yürüten Anadolu Ajansı ve TRT’yi, TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin eşit bir şekilde temsil edildiği bir yapıya kavuştursunlar. Eğer reform yapacaklarsa buradan başlasınlar.

“Kanal İstanbul inadından vazgeçsinler”

Topluma bir iyi niyet göstergesi olarak sözlerini ciddiye almamızı istiyorlarsa Türkiye’ye ekolojik dengeden başlayarak felaketlerin kapısını aralayacak Kanal İstanbul inadından vazgeçsinler ki sözlerine kıymet atfedelim.”

“Ekonomi ve Hukuk Reformu çalışmalarına önerilerimizi paylaştık”

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da şöyle dedi:

“Son dönemde bir ihtiyaç haline geldiği Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da dile getirilen ve Hükümet nezdinde başlanıldığı açıklanan “Ekonomi ve Hukuk Reformu” çalışmalarına Demokratik Sol Parti olarak önerilerimizi sunmak üzere başlattığımız ziyaretlerimiz dolayısıyla bugün Demokrat Parti’yi ziyaret ettik. Genel Başkan Sayın Uysal ve çalışma arkadaşları ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik.

İnanmak ve ümit etmek isteriz ki; Demokratik Sol duruşun, ECEVİT ruhuyla tarihe mal olmuş direncin bir benzerini bugün iktidarda bulunan siyasi irade de gösterebilsin ve ABD yaptırımlarına karşı egemen bir devlet olarak uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı korumak adına Kürecik ve İncirlik Üslerini kapatarak mütekabiliyet kurallarını uygulama kararlılığını göstersin."

dpdsp