Cumhurbaşkanı'nın belirleneceği 2. tur seçimi öncesinde ATA İttifakı ve adayı Sinan Ogan'ın takınacağı tavır merak konusu. Karar öncesi gözlenen manzara ittifak ortaklarının bölündüğünü gösteriyor.

İttifak'ın ortağı Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz dün partisinin yetkili kurulunda durum değerlendirmesi yaptıklarını ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Şimdi Özdağ ve Ogan'ın vereceği karar bekleniyor. Ogan, Pazartesi'yi işaret etti. Kulislerdeki bir iddiaya göre Özdağ ile Ogan ayrı düşebilir.

Erdoğan, Sinan Ogan'la Dolmabahçe'de görüştü. Ogan daha sonra Özdağ'la bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Erdoğan-Ogan görüşmesinin perde arkasıyla ilgili sanırım şu ana kadar herhangi bir kulis bilgisi medyaya yansımadı. Hal böyle olunca bana gelen bir kulisi sizlerle paylaşarak biraz sis perdesinin aralanmasına katkıda bulunabilirim.

Erdoğan, Dolmabahçe'deki görüşmede Sinan Ogan'a Cumhurbaşkanı Yardımcılığı teklif etti. Ogan'ın Rusya eğitimine de gönderme yaparak görev alanını da buna göre belirleme telkini yaptı. Yani, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri ile ilgili konuları Ogan'ın sorumluluğuna bırakma mesajı verdi. Çünkü Ogan, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nde (MGİMO) doktora çalışması yaptı. İleri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce biliyor. TİKA Azerbaycan  temsilciliği var. Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından Devlet Nişanı ile ödüllendirildi.. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı yaptı. TÜRKSAM'ı kurdu ve Başkanlığını yaptı. 

Tayyip Bey ayrıca Ogan'ın gençliğine de vurgu yaparak, "İlerde senin çizginde bir partinin başına da geçersin" mealinde ifadeler kullandı. Tabi bu doğruysa Devlet Bey böyle bir tavra nasıl tepki verir bilemem.

Sinan Ogan açısından önerilenler, "Bundan iyisi Şam'da kayısı" misali. Yada, "Kör aramış bir göz Allah vermiş iki göz" misali. Zira daha fazlası yok. Bundan fazla Tayyip Bey ne önerebilir ki?

2. tur öncesi Ogan-Özdağ ikilisinin alacağı karar için de bir iki değerlendirme yapalım.

Ogan'a oy veren seçmen kitlesi bilinçli kesim. Onların yönlendirilmesi bana göre zor. Emin olun onlar kendi doğruları ekseninde karar vereceklerdir. Ogan-Özdağ ikilisinin adaylardan birine verecekleri destek beklendiği ölçüde olmaz. Biraz oy daha çok da psikolojik katkı sağlar. 

Ogan'ın Erdoğan'a 'hayır' deme ihtimalini zayıf görüyorum. Aksi olursa şaşırırım. Böyle bir durumda Özdağ farklı yol seçebilir. Bunu anlaşmalı olarak da yapabilirler. 

Ama ikisinin de bilmeleri gereken şey "Doğruların bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu" olduğudur..