Diyarbakır Kulp'ta Kaymakam ve İmam'ın konu olduğu hutbe tartışması oldukça ürkütücü. Bu olayı duyunca aklıma, Emekli General Hurşit Tolon'un unutmadığım bir cümlesi geldi. Tolon Paşa, "Bu memleket, hep güzel insanlar yetiştirirdi, ama son zamanlarda hain yetiştiriyor" demişti...

Efendim olayın özeti şu: İmam Cuma Hutbesi'nde bir bölümü okumuyor. Orada bulunan Kaymakam'da gereğini yaparak İmam'ın eksik bıraktığı kısmı okumasını sağlıyor. 

İşin acı veren yanı İmam'ın okumadığı cümlenin şehitlerimizle ilgili olması. İmam güya şehitlerimize rahmet dilenen bölümü unutuyor. Şaka gibi değil mi? Hutbenin şehitlerle ilgili kısmı hariç diğer satırlarını okuyan İmam iş şehitlere gelince unutmuş' oluyor.

Olayın yansımalarını takip ediyorum. Bir kısım güruh -ki bunlar sakıncalı tipler genelde- Kaymakam'a yükleniyor. Diyarbakır Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Burak Akeller takdir edilmesi gereken bir tavır sergilemesine karşın hedef yapılıyor. Görevini yapmayan İmam vazifesini yerine getiren ise Kaymakam. Alkışlamak lazım. O İmam o Cuma Hutbesi'ni güven içinde okuyor, cemaatine namaz kıldırabiliyorsa bunu Şehit ve Gazilerimize borçlu.

Şimdi sorarım size, o İmam'ın şehitlerle ilgili cümleyi okumamasını iyi niyetle bağdaştıranınız var mı? Varsa çok saf olduğunuzu vurgulamak zorundayım. Şehitlere düşmanlık, şehitleri çekememezlik ülkeye düşmanlıktır. Kaymakam, o İmam'a az bile yapmıştır. Öyle İmamları bir dakika bile görevlerinde tutmamak gerekir.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Diyarbakır'da bir camide yaşanan olaya ilişkin inceleme başlatıldığını bildirdi. Açıklamada, ""Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi'nde 'şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan' cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır. Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz" denildi.

Bakanlık bunu yapmakla mesul. Sorun yok. Lakin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Diyanet ne yaptı veya yapacak ona bakıyorum. Şu ana kadar bir ses gelmedi. Ali Erbaş ne bekliyorsun bakalım? O İmam'ı olayın hemen ardından açığa almanız ve görevden atmanız gerekirken sus pussunuz. Siz memleket düşmanlarına nasıl İmamlık yaptırırsınız? Gereğini yapmanızı bekliyoruz...