Ne gece, ne gün ama..

Perşembe masada kriz çıktı. Cuma Akşener'in açıklamasıyla gerilim kamuoyu ile paylaşıldı. Ve bugünkü masa toplantısı öncesinde gece müthiş bir diplomasi devreye girdi. Akil adamlar, sağduyu sahibi olanlar çalıştı. Çabalar masanın 6'lı olarak tekrar buluşmasıyla neticelendi.

Öncelikle "İmamoğlu ve Yavaş'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması formülü nasıl çıktı" diye merak ettim. Gelecek Partisi Genel Başkan yardımcısı Feramuz Üstün'ün bu formülün mimarı olduğunu öğrendim. GP, Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ duyurdu bu kritik bilgiyi. Üstün, partisindeki toplantıda bu fikri dillendirmiş. Onun önerisi sadece Yavaş'la sınırlıymış. Sonra İmamoğlu'da eklenmiş. Ahmet Davutoğlu bu gelişmeler sırasında etkin rol almış. Bu açıdan onun hakkını da teslim etmek gerek.

Bu bilgi sonrası Feramuz Üstün'e mesajla,  "Krizi bitiren formül sizden çıkmış. Tebrikler" dedim. Bir süre sonra aradı ve işin detaylarını konuştuk. Üstün anlattıklarının yazılmamasını, öne çıkmak gibi bir tavır içinde olmak istemediklerini belirtti. Saygıyı hak eden bir duruş olduğunu ifade etmek lazım.

İmamoğlu ve Yavaş'ın İYİ Parti Genel Merkezi'ne gelmesi, Akşener'le görüşmesi sonrası diplomasi sürdü. İmamoğlu ve Yavaş'ın cumhurbaşkanı yardımcılığı benimsendi. Ardından Akşener ve Kılıçdaroğlu bir otelde buluştu. Daha sonra saat 16'ya ertelenen 6'lı Masa toplantısında liderler eksiksiz olarak bir araya geldi. Dikkat ettim de Temel Karamollaoğlu, Akşener'i karşılarken pek keyifli görüşmüyordu. Ama bunu da normal karşılamak lazım.

Gelinen aşamada İYİ Parti, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olmasına razı oldu. Kılıçdaroğlu'da, İmamoğlu ve Yavaş'ın cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olmasına 'olur' verdi. Çekişme yerini uzlaşmaya bıraktı.

Toplantı bu gelişmeler ışığında başladı. Artık bu aşamadan sonra sorun beklememek lazım.

Gelinen aşamada muhalefetteki bu birliktelik manzarasının iktidar için kötü bir senaryo olduğunu söyleyebilirim. Özdağ'ın ifadesiyle, "mağlubiyet iktidarı, zafer de muhalefeti bekliyor" iddiası çok gerçekçi görünüyor. İktidar artık bu muhalefet bloğunun önünde zor durabilir.

Sadece Kılıçdaroğlu aday olsaydı risk büyüktü. Şimdi İmamoğlu-Yavaş takviyesiyle Kılıçdaroğlu'nu seçmene kabul ettirmek daha kolay olacaktır.

Yaşanan gerilim dolu birkaç gün aslında neyin nasıl olması gerektiğini de gösterdi kamuoyuna. Siyasette seçim sonuçlarından sonra yaşamaya alıştığımız ortaklık çekişmelerini seçim öncesi gördük. Seçim sonrası olmasındansa seçim öncesi bunların cereyan etmesi sağlıklı oldu diyebilirim. 

Gerilime sahne olan günler içinde çirkin paylaşımlar yapan, iftiralar dizdiren özellikle CHP'nin bağnaz kesimi de tarihe geçti. İnanın bu fanatizm beni çok şaşırttı. AKP'lilere "takım tutar gibi parti tutuyorlar" diyen bu kesimin onlardan beter olduklarını gözlemledik.

Şimdi gözlemlerime, tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Muhalefet seçimi kazandı. Türkiyte değişimin şafağında..

NOT: Yazı altılı masa toplantısı öncesi yazılmıştı. Toplantı sonrası gördüğüm manzara masanın seçimi kazanacağı konusundaki iddiamı revize etmeme yol açtı. İmamoğlu ve Yavaş'ın cumhurbaşkanı yardımcısı olması kerhen maddelere yansımış. Ve Kılıçdaroğlu'nun keyfine bırakılmış. Toplantıda Akşener'i hırpalamışlar hissi de edindim. Seçim hak edenin olacaktır. Millet her şeyi görüyor.