Kısa süre önce terörle mücadelede 7 Mehmetçik şehit verdik. Bu ülkede yaşayan, ekmeğini yiyen, suyunu içen bazı insanların şehit acısından bihaber olduklarını gördük.

Şehitlerin olduğu ve ebediyete uğurlandığı bir zaman diliminde konser organizasyonlarına ara vermediler. Onlardan biri de AKP'li Sandıklı Belediye Başkanı'ydı. Hadi Başkan böyle bir vurdumduymazlığa imza attı, ya Afyonkarahisarlılar! Yakıştı mı size kurtuluş mücadelesinin hatıralarını taşıyan sevgili Afyonkarahisarlılar? 

Türkiye olarak bu hassas günlerde birlik ve dayanışma ruhumuzu canlı tutmalıyız.

***

Türkiye-Rusya ilişkilerinde negatif bir seyir olduğu gözleniyor. Azov komutanlarının Ukrayna'ya iadesi Rusları rahatsız etmişti. Şüphesiz ki Türkiye bu adımı Rusların Türkiye'ye karşı benzer bir hasmane yaklaşımına karşılık olarak atmış olabilir. Son olarak Ruslar Türk gemisine asker çıkarttı ve çirkin hareketlerine yenisini ekledi. Geminin bağlı olduğu Bosphorus Observer danışmanlık şirketinin İstanbul’daki jeopolitik analisti Yörük Işık, “İstanbul’un bu kadar yakınında yapılan ve önlenemeyen bu tür bir saldırganlık Türkiye’nin genel haklarını hiçe saymaktadır” dedi. 

BM'nin daimi 5 üyesi ile ilişkilere dikkat edilmesi gerektiğini her fırsatta vurgularım. Zira onlar aralarında savaş ediyor gibi görünseler de son tahlilde birbirleriyle uzlaşır ve diğer ülkeleri yakarlar. Rusya da daimi üye ve dikkat edilmesi gerekir. 

İktidar Rus tarafının uygun şekilde uyarıldığını açıkladı.

***

Türkiye AKP iktidarı sayesinde içte ve dışta devasa sorunlarla karşı karşıya. İçerdeki en büyük sorunlardan biri ekonomi, hayat pahalılığı. Diğeri de bana göre yabancılar. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 22’nci kuruluş yıldönümü mesajında, “Küresel krizlerin ülkemize etkilerinden kaynaklanan hayat pahalılığının son dönemde milletimizi bunalttığının farkındayız. İnşallah bu sıkıntıyı da hal yoluna yine biz koyacağız” dedi. Bu şu açıdan önemli. Erdoğan milletin canına ot tıkadığının farkında. Bu şartları yaratan kendi iktidarı olduğu için sorunu çözeceğine dönük sözünü tatlı bir tebessüm olarak karşılamak lazım. Hatırlarsanız "İstanbul'a ihanet ettik" demişti. Ama yine yüksek katlı inşaatlar hız kesmemişti.

Yabancılar konusunda ne demek lazım? "Yapmayın, etmeyin bu yanlış" diye diye dilimizde tüy bitti. Vatandaşlık satmayı bırakın, konut alana vatandaşlık vermeyi bırakın, yabancılara toprak satışına dur deyin. Gelen yabancıları bir an evvel gönderin. Siz bu ülkeye düşman mısınız arkadaş? Basiretsizliğin böylesi olmaz..

***

Ekrem İmamoğlu son açıklamasında "yola devam ediyorum" diyerek muğlak bir mesaj verdi. İmamoğlu herkesi idare etme gibi bir politika izliyor. Siyasetçilerimizde olmazsa olmazların başında ülkemizin temel problemlerine karşı aynı duruşu sergilemek gelmeli. Ama malesef bunu göremiyoruz.

Kemal Kılıçdaroğlu şu anda muhalefetin önündeki en büyük takozdur. Ve bu takoz kalkmamakta ısrarlı. Muhalefet parçalı seyir sergilediği müddetçe iktidarın işi kolaylaşacaktır. Kılıçdaroğlu'nun başında olduğu CHP ile muhalefet bütünlük sergilemeye kalksa dahi artık seçmen tarafından kabul görmeyecektir. 

İmamoğlu cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener'in çağrısına "evet" demeyerek büyük hata yaptı. Gelinen noktada yapacağı şey İstanbul hesabı yapmaktansa CHP liderliği için gemileri yakmaktır. Diğer alternatifi ise yeni bir oluşum, yeni bir parti kurarak iddiasını ortaya koymaktır. Bunları yapmadığı takdirde geleceği hiç aydınlık görünmüyor.

***

Siyasette en çok konuşulan başlıklardan biri de MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti'ye yaptığı teklif. Hemen belirtelim ki, Bahçeli'nin önerisi birleşme değil, seçim ittifakı. Aldığım bilgilere göre Devlet Bey'in düşüncesi İYİ Parti ile sınırlı da değil. Bahçeli vatan-millet duyarlılığı olan siyasi oluşumlarla bir voltran oluşturmayı hedefliyor. 

MHP Lideri Bahçeli'nin bu planının ne denli başarılı olacağını zaman gösterecek.

***

Trabzonspor'un yeni Başkanı Ertuğrul Doğan Sırp ve Yunan tercihleriyle dikkat çekiyor. Trabzonluların kaynaklarını Sırp ve Yunan antrenör ve futbolculara aktararak başarılı olacağını zannediyor. Bakasetas geçen yılki Avrupa maçlarında oynadı mı? Yoksa oynar gibi mi yaptı? İşin garibi Trabzonlular bu duruma ses çıkarmıyor. "Ne yapıyorsun sen?" demiyor. Sezon sonunda hüsrana uğradıklarında eleştirenler çok olacaktır lakin ben şimdiden söylemiş olayım. 

Halbuki Murat Sancak'a baksa.. Adam ne güzel bir antrenör getirdi Adana Demirspor'un başına. Patrick Kluivert gibi hem dünya çapında kariyeri olan hem efendi, hem yetenekli hem de antrenör olarak başarıya aç birini buldu ve anlaştı. Takımın oynadığı futbol keyif veriyor. Trabzonspor Başkanı maalesef çok büyük hatanın içerisinde. Yazık ki yazık..