Ekselansları, G.Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Sayın Anastasiades.,

Seçimden zaferle çıktınız. Kutlarım. Başarılar dilerim. Ancak, bazı noktalara açıklık getirerek, sizi, gerçekleri görmeye davet ediyorum. Bütün Kıbrısın Cumhurbaşkanıyım, yetkiliyim, egemenim diyorsunuz ve bu dönem, öncelikle neler yapmayı hedeflediğinizi sıralıyorsunuz. 
İlk fırsatta, bizim cumhurbaşkanımız, liderimiz Mustafa Akıncı ile, görüşmek ve Kıbrıs müzakerelerini kaldığı yerden devam etmek, "istila ve işgali, Türkiyenin garantörlüğünü, Kıbrıstaki askeri varlığını sonlandırmak, yerleşikleri geri göndermek-bir kısmı kalabilir-köylere Rum mallarına geri dönmeyi gerçekleştirmek..."

Hayal aleminden uzaklaşmanızı tavsiye edeceğim...Müsaadenizle, bazı sorular sormama ve cevaplandırmaya bakınız.
Kıbrıs'ı, ne zaman kimler istila etti, neden ve nasıl?
15 Temmuz 1974'e kadar Kıbrıs'ta şiddet, kan ve ölüm terörünü kim başlattı, ne amaçla?
1931 de Rumlar Vali Konağını ateşe verdiklerinde ve 1955 de kanlı EOKA faaliyetlerini başlattığında, hedef Kıbrıs'ı Yunanistan'a ilhak etmek-ENOSİS- değil miydi ?
Bu yolda, kaç İngiliz, Türk ve Rum öldürüldü, bunları Türkler mi öldürdü?
Kıbrıs Türk köy ve kasabalarına kimler saldırdı, kan döktü yaktı yıktı. Türkleri ambargolar altında yıllarca gettolara enklavlara hapsetti?
Başpiskopos ve Kıbrıs Cumhurbaşkanına 3 kez kim suikast düzenledi ?
15 Temmuz 1974 de onu ve hükümetini, kanlı bir darbe ile Yunan juntacıları ile EOKA'cılar devirip, "Elen Kıbrıs Cumhuriyeti" ilan ederek başına da, EOKA tetikcisi Nikos Samsonu Cumhurbaşkanı ilan etmedi mi ?
Darbe sırasında kaç masum Rum muhalefet ve AKEL üyesi katledildi?
Diri diri insanları gömmesi için papaz Papastetsos silahla zorlanmadı mı ?
Makarios, İngilizin yardımları ile kaçıp kurtukduktan sonra BM de ağlayarak yardım istemedi mi, "ülkem istila edildi, cuntacılara karşı çıkınız, garantör Türkiye nerede" diye yalvarmadı mı ?
Türkiye adaya durup dururken mi müdahale etti, hem Kıbrıs Türklerini hem de masum Rumları kurtarmadı mı, Yunanistanda demokrasiye dönüş yolunu açmadı mı? 
Kıbrısa, uluslararası garanti anlaşmasına dayanarak müdahale ettiğinde, "ateş açmayınız, kıbrısta kan dökülüşünü durdurmaya, barışı sağlamaya geliyoruz" ilanı yapmadı mı ? 
Savaşa neden olanlar Türkler ve Kıbrıslı Türkler mi ? Bunlara ve daha birçok soruya, gerçeklere dayanarak, mantıki cevaplar verebilirseniz, o zaman, halkınızı aydınlatmış olur ve yardım etmiş sayılırsınız. Yoksaa, ELAM ın ve Ortodoks kilisesinin doğrultusunda harekete devam ederseniz, Kıbrıs'ta gerçek kalıcı işlerlikli adaletli bir çözüme katkı koyamazsınız. O nedenle, Akıncı veya başka bir liderimizle görüşseniz de hiçbir faydası olamaz.

YARIM ASIRDAN FAZLADIR SÜREN MÜZAKERELERİ, DEFATLE AÇıKLANAN BM ve diğer planları güven artırıcı önlemleri, ÇÖZÜM PLANLARINI, MONT PELERİNİ, CRAN MONTANA zirvesini SABOTE EDENLER TÜRKLER Mİ ? "BEN EGEMENİM, KIBRISIN CUMHURFBAŞKANIYIM, NE DERSENİZ DEYİNİZ" DİYEBİLİRSİNİZ.. AMA, TÜRKİYE'Yİ iSTİLACI-İşqalci ilan etmekten ve Yunan BAYRAKLARI ALTINDA ZAFER KUTLAMAKTAN VAZ GEÇİNİZ. 
BAĞIMSIZ VE EGEMENİM DİYECEK VE YUNAN BAYRAKLARINA SARILACAKSINIZ !! OLAMAZ, KİMSE İNANMAZ, HELE TÜRKLER HİÇ İNANMAZ VE KABUL ETMEZ.
SAYGILARIMlA, SN. ANASTASİADES. DAHA ÖNCE SİZE İNGİLİZCE DE GÖNDERMİŞTİM.
Özcan Özcanhan (Tanıdığınız bir gazeteci-yazar)