O, bir, gerçek kahramandı. Silah arkadaşım, sporcu, mukavemetci, Hüseyin Ruso, Küçük Kaymaklı savunmasında şehitlik mertebesine erişti. Mekanı Cennet olacaktır.

1963 de Kaymaklı da düşmana karşı savaşırken, Kamil, Osman Efe, Özer Komandı ve İsmail Sermayenin yanında vurulmuştu. Kaymaklı düştüğünde, Hamit köye çekilen mücahitlerimiz onun cesedini alamamıştı. Sonra almaya gidenler de kesin olarak bilgi verememişti. Bulup da onu Mevlevi Tekke bahçesindeki şehitliğimize yatıranlardan Allah razı olsun. Yıllarca yerini bilen olmadı. 54 yıl sonra, Tekke bahçesindeki kazılar sonucu DNA testi ile bulundu. Artık, resmi, dini, askeri bir törenle ebedi istirahatına yatırılacaktır.

Sporda, futbolda yıldız idi. Kardeşim Özer Komando, Şevko, Ziya, Eray, Hüseyin Ruso, "köy takımı şampiyon olamaz" deyenleri utandırdı. Çetin Kaya Başkanı, Lefkoşa Serdarı, Kemal Şemiler başta, hiç hazmedemedi. Evet, KK futbol takımı şampiyon olmayı hak etmişti.. Bir türlü sindiremediler...

Hele 1963 KK direnişinde, yardım istemeye gittiğinde rahmetlik Hüseyin'in eline 5-10 mermi tutuşturarak, geri gönderenler, sanki de Küçük Kaymaklı'nın düşmesini arzulamaktaydı..Takviye, yardım gönderen olmadı. O destanın yazılmasına Ruso dahil Mehmet Şakir ile birlikte bir avuç mücahit güçlerinin yettiği kadarla baş başa bırakılmıştı. 3-5 gün dayanabilmişlerdi üstün düşman karşısında. Savaştılar. Helal olsun.

Şehitlerimizin ve gazilerimizin önünde eğilir onları huşu ile selamlarım... TMT Kara Petek 2, Dal bir olarak Hüseyin Ruso kardeşimin, yakışan, askeri ve dini bir törenle toprağa verilmesini dilerim. Eminim, TMT Mücahitler Derneği Başkanı, Yılmaz Bora kardeşim gerekenleri yaptıracaktır. 

Cennet mekanındır, Nurlar içinde yatacaksın Şehit kardeşim Hüseyinim. 

Ruhun şad olsun, diğer Şehitlerimiz gibi...

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi