AĞLADIM:

TV ekranında izliyoruz... İzmir Buca'daki son bombalı hain terörist saldırısından iki gün sonra… İşte o saldırıda bir ayağını kaybeden gencecik malûl gaziye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda "geçmiş olsun" diyor. Vatan ve onur savunmasında ayağını yitiren genç kahramanın güleç bir yüzle verdiği yanıt şöyle: "Önemli değil Sayın Cumhurbaşkanım. Vatan sağ olsun. Bir ayağım daha var." Ağladım!

HRİSTOFİAS’IN TALAT VE EROĞLU KARŞILAŞTIRMASI:

Eski Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias’ın “Sessizleştirilen Tarih” adlı anılar kitabının ilginç bulduğum bölümlerinden biri de, Kıbrıs Türk halkının iç siyasetine ilişkin aktardığı özel gözlemleridir. Hristofias 2010 Nisan’ında yapılacak KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce dostu Mehmet Ali Talat’la sohbetini şöyle anlatmaktadır:

“Talat birlikte görüntü vermemizi ve görüş birliklerimizi açıklamamızı çok istedi. Çünkü bunun seçimler sonrasında Kıbrıs Türk Toplumu Lideri olarak devam etmesine çok yardımcı olacağına inanıyordu. Aslında zaferine kesin gözüyle bakıyordu. Çünkü bana Recep Tayip Erdoğan’ın kendisini destekleyeceğini söylüyordu. Kendisine Kıbrıslı Türk toplumu ve sıradan insanlarla ne kadar temasta olduğunu sorduğumda şu yanıtı vermişti:

“Benim Tassos Papadopulos gibi kapalı bir karakterim var. Büroda oturuyorum ve uzun saatler yoğun biçimde çalışıyorum. Halkla günlük temasım yok.’ O zaman ona seçimleri kaybedeceğini söyledim.”

Hristofias bu yargıya Derviş Eroğlu’nun halka ne kadar ulaşabildiğine ilişkin yaptığı araştırma sonunda vardığını belirttikten sonra, nitekim de Eroğlu’nun tahmin ettiği gibi 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını anımsatıyor.

TESELLİ BULALIM MI?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Kıbrıs, 15-29 yaşlarındaki bir genç için 184 ülke arasında en güvenli ülke olarak belirlendi.
Verilere göre, her 4.763 gençte yaklaşık bir ölümle Kıbrıs 184 ülke arasında en güvenli ülke sıralamasında ilk sırada yer aldı. Dünyadaki en tehlikeli ülke ise Sierra Leone olarak belirlendi.

DSÖ (WHO) verilerine göre gençler, trafik kazaları, aşırı dozda uyuşturucu kullanımı ve fiziksel şiddet gibi nedenlerle yaşamlarını yitiriyorlar. Kıbrıs adası terör ve güvenlik konusunda da dünyanın en güvenli 5 noktası arasında yer alıyor. Güzel adamızın güvenlik ortamının daha da kökleşmesi ve yaygınlaşması dileğiyle…